-

betacool

Awangardowe rzeźby w narracji. Niespodzianki przy składaniu drewnianych puzzli (część 2)

źródło: https://ocdn.eu/images/pulscms/Zjg7MDA_/b989bee0-4192-4ae3-909d-151e760775fe.jpeg

 

Mój poprzedni wpis dotyczył współczesnych i międzywojennych koniunktur na rynku drewna. Kończył się na opisie załamania cen, które nastąpiło po roku 1927 i w wyniku którego zwiększył się bardzo „wywóz drewna rosyjskiego”, kosztem innych importerów drewna.

Tknięty przeczuciem, próbowałem dociec, kto w owym skoku radzieckiego eksportu dopomógł. Wszak do obróbki drewna, nawet tego mało przetworzonego, potrzebne były zapewne jakieś narzędzia i maszyny. Przyznam, że tym razem internet wykazał się ponadprzeciętnym oporem i nie chciał mi pomóc w drewnianym śledztwie.

Nie były to jednak poszukiwania całkiem bezowocne. Okazało się bowiem, że poszukując śladów niemiecko-sowieckiej „rzeźby w drewnie”, udało mi się wpaść na trop dużo bardziej bulwersujących narracji. Oto odkryłem, że coś, co nazywamy Wielkim Głodem, zaczyna być opisywane już nie tylko jako morderczy kaprys Stalina (tak jak choćby w niedawnym tekście zamieszczonym przez Onet), lecz jako efekt pewnej zaplanowanej współpracy.

Zerknijmy na tekst z portalu the TRUMPET. Skorzystam z tłumaczenia Google translatora tylko nieznacznie wygładzonego przeze mnie:

„Negocjacje między Sowietami a Związkiem Przemysłowców Niemieckich odbyły się w 1928 roku. Wiele rosyjskich akt dotyczących tych negocjacji jest nadal tajnych, ale porozumienie zostało podpisane w grudniu tego roku. Warunki przewidywały, że Friedrich Krupp AG , Daimler Benz AG i Rheinmetall AG będą budować kołchozy i zaopatrywać je w traktory. Wiele z tych ciągników było w rzeczywistości czołgami dostarczonymi z naruszeniem traktatu wersalskiego. Dostarczono także wiele maszyn rolniczych, aby zastąpić kułaków. Sowieci zapłacili im (Niemcom – przyp. moje) równowartość 2 miliardów dolarów. Ale tym, czego naprawdę chcieli Krupp i niemieccy przemysłowcy, były ustępstwa polityczne.

„Krupp interesował się produkcją czołgów i był gotów pomóc w modernizacji armii rosyjskiej pod jednym warunkiem” — pisze Sara Moore w swojej książce „Jak Hitler doszedł do władzy”. „On i jego przyjaciele, podobnie jak wojsko, nienawidzili Republiki Weimarskiej. Jednak demokracja coraz bardziej zakorzeniała się w Niemczech. Krupp był zirytowany faktem, że mimo rzekomej przyjaźni, Rosjanie (chyba bardziej Sowieci – uwaga moja) wtrącali się w wewnętrzne sprawy Niemiec i podsycali niepokoje poprzez różne organizacje komunistyczne. Przemysłowcy zdecydowali, że jeśli mają pomóc w modernizacji Armii Radzieckiej, Komunistyczna Partia Niemiec ( KPD ) nigdy więcej nie może głosować z siostrzaną partią lewicową, Niemiecką Partią Socjaldemokratyczną”.

W efekcie Krupp powiedział Stalinowi: „Nakłoń niemieckich komunistów do odrzucenia socjaldemokratów, aby niemieccy nacjonaliści mogli przejąć władzę”. Stalin to zaakceptował. Międzynarodówka Komunistyczna wydała oświadczenie, w którym oskarżała niemiecką Partię Socjaldemokratyczną o sympatię do kapitalizmu. Komunistyczna Partia Niemiec otrzymała rozkaz przeciwstawienia się socjaldemokratom jako ich głównemu wrogowi.

Umowa ta zwiastowała mroczne czasy dla Niemiec i Ukrainy. (…)

Niemal natychmiast po układzie ze Związkiem Przemysłowców Niemieckich, Stalin zrealizował swój program kolektywizacji rolnictwa. Między październikiem 1929 a styczniem 1930 odsetek chłopów zmuszonych do opuszczenia swojej ziemi do kołchozów wzrósł z 4 do 21 procent. Ta zmiana pozwoliła Stalinowi wezwać partię do „zlikwidowania kułactwa jako klasy”. Każdy, kto stawiał opór, był aresztowany.

W ciągu następnych dwóch lat, setki tysięcy osób zostało pozbawionych ziemi, 100 000 zesłano do obozów jenieckich na Syberii, a 4500 stracono. Tak rozpoczął się Hołodomor, połączenie ukraińskich słów oznaczających głód (hołod) i eksterminację (mor). Ale finał dopiero miał nastąpić.

Komunistyczne praktyki rolnicze spowodowały, że zbiory zboża na Ukrainie spadły z 23 milionów ton w 1930 roku do 15 milionów ton w 1932 roku. Mimo to Stalin nadal sprzedawał zboże do innych krajów. Nałożył na Ukrainę drakońskie kontyngenty zbożowe (…).

Ukraińcy błagali o zmniejszenie ilości zboża, z które byli zmuszeni oddać, ale Stalin odpowiedział uszczelnieniem granic i przekształceniem Ukrainy w gigantyczny obóz koncentracyjny. Sowiecka milicja chodziła od domu do domu i konfiskowała każdą znalezioną ilość zboża, nawet jeśli było to wszystko, co rodzina miała do jedzenia.

Cała żywność została uznana za własność państwową, a każdy przyłapany na kradzieży zboża był rozstrzeliwany lub wysyłany na Syberię. Pomoc żywnościowa ze Stanów Zjednoczonych została odrzucona. (…)

W spichlerzu Europy codziennie umierało z głodu 25 000 ludzi. Prawie 25 procent populacji zmarło z głodu - około 4 milionów dorosłych i 3 miliony dzieci.

Potem Stalin równie łatwo jak wywołał głód, tak go zakończył. Po żniwach 1933 r. Stalin wydał rozkaz, aby głodujący Ukraińcy znów mogli korzystać ze zboża. Kułacy zostali zniszczeni, ruch oporu stłumiony, zginęło 7 milionów ludzi, a – co dla Stalina najważniejsze – został on niekwestionowanym panem Ukrainy.

W Niemczech rząd Republiki Weimarskiej był świadomy tego, co dzieje się na Ukrainie. Pewien niemiecki ekspert rolniczy podróżujący po Ukrainie napisał: „Biedne dzieci ginęły jak dzikie zwierzęta”. Ale rząd weimarski nadal dostarczał towary przemysłowe do Związku Radzieckiego, aby utrzymać niskie bezrobocie w Niemczech.

Niemieccy przemysłowcy kontynuowali modernizację Armii Radzieckiej, a edykt Stalina zakazujący niemieckim komunistom wspierania socjaldemokratów pozostał w mocy. W końcu umowa była umową”.

Ktoś może rzec, że przytaczam fakty z oszołomskiego portalu i mało znanej, zignorowanej przez świat (zwłaszcza ten naukowy) pochodzacej z 2006 roku książki Sary Moore. Uczciwie trzeba przyznać, że o autorce i o jej osiągnięciach nie można dowiedzieć się zbyt wiele, choć twierdzenie, że Wielki Głód na Ukrainie był skutkiem niemiecko-sowieckich uzgodnień jest tezą, z którą w oficjalnej narracji, jak dotąd się jeszcze nie spotkałem. Musimy zwrócić uwagę na fakt, że Hłodomor jawi się tu nie jako efekt porozumienia totalitaryzmów, ale układu komunistycznego dyktatora z elitami przemysłowymi niemieckiej demokracji.

Jak już zaznaczyłem, autorka omawianej książki jest postacią niemal anonimową i mogło by się wydawać, że brak poważnych recenzji jej dzieła będzie się wiązał z tym, że jej tezy pozostaną niszowe i nie zauważone.

Ku mojemu zdziwieniu podobną narrację odnalazłem jednak także w anglojęzycznej Wikipedii.

Wikipedyczna notka opowiada między innymi o wielkim niemieckim przedsięwzięciu zrealizowanym przez Kruppa. Mowa o farmie o powierzchni 50 000 hektarów zlokalizowanej na Północnym Kaukazie.

Niestety poszukiwanie szczegółów dotyczących tego mało znanego przedsięwzięcia także mi się nie powiodło. Jedyne, co udało mi się stwierdzić, to fakt, że modyfikacje w Wikipedii dotyczące współpracy Republiki Weimarskiej i Stalina zostały dokonane w roku 2022, czyli zmiany są bardzo świeże.

Tekst Wikipedii opowiada mniej więcej to, co znajdziemy we wcześniej przytoczonym omówieniu książki Sary Moore, a mianowicie, że na rozkaz Stalina, niemieccy komuniści zaprzestali wspólnych głosowań z socjaldemokratami. Rozkaz zbiegł się z jego porozumieniem, z grudnia 1928, z tak zwanym „Związkiem Przemysłowców”. Na mocy tego porozumienia Związek Przemysłowców zgodził się zapewnić Związkowi Radzieckiemu najnowocześniejszy przemysł zbrojeniowy i bazę przemysłową, aby go wspierać. Dokonało się to jednak pod dwoma warunkami.

Po pierwsze Sowieci musieli płacić w twardych walutach, a nie w bezwartościowych rosyjskich rublach. Tak o tym opowiada angielska wikipedia:

„Ponieważ przed I wojną światową Rosja była głównym eksporterem pszenicy, Stalin postanowił zesłać opornych kułaków w głąb Syberii i stworzyć na ich (kułackiej) ziemi ogromne kołchozy, takie jak farma o powierzchni 50 000 hektarów, którą Krupp stworzył na Północnym Kaukazie. W latach 1930 i 1931 lawina sowieckiej pszenicy uderzyła w niczego nie podejrzewające i już nasycone nadpodażą światowe rynki po śmiesznie niskich cenach, powodując biedę i cierpienie wśród północnoamerykańskich rolników”.

Jak możemy się przekonać farma Kruppa i lawina sowieckiej pszenicy spowodowały już nie tylko Wielki Głód na Ukrainie, ale również „biedę i cierpienie północnoamerykańskich rolników”. Skutki wspólnych działań niemieckiego biznesu i sowieckiego dyktatora sięgnęły więc het, daleko poza Ukrainę, siejąc biedę i cierpienie nawet za dalekim Atlantykiem.

Ale, czy aby tylko „biedę i cierpienie”? Otóż w wikipedycznej notce odnajdziemy także podsumowanie porozumienia politycznego, zawartego przez Związek Przemysłowców i Stalina”

„ Jednak Związek Przemysłowców był zainteresowany nie tylko pieniędzmi w zamian za ich broń, ale także chciał politycznego ustępstwa. (Fabrykanci) obawiali się nadejścia socjalizmu w Niemczech i byli wściekli, że Komunistyczna Partia Niemiec i socjaldemokraci sprzeciwiają się zapewnieniu funduszy na budowę nowych krążowników pancernych. Stalin nie miałby skrupułów, by nakazać niemieckim komunistom zmianę stron, gdyby służyło to jego celom. Przez całe lato 1928 r. negocjował z niemieckimi kołami zbrojeniowymi, zdecydowany zmodernizować swoją armię. Dlatego od 1929 roku komuniści głosowali wiernie ze skrajnie prawicowym DNVP i hitlerowskim NSDAP w Reichstagu, mimo walk między nimi na ulicy.

Historycy Bez wątpienia będą się spierać, czy ta cyniczna transakcja, która rzeczywiście przyniosła korzyści Stalinowi, ale także pomogła doprowadzić do władzy Hitlera, zaprzysięgłego wroga Związku Radzieckiego, nie była ostatecznie korzystna dla obu stron”.

Przyznacie, że wikipedyczny akt oskarżenia wydłużył się po raz kolejny. Tym razem w sposób subtelny (mówiący o sporach historyków) sugerowany jest scenariusz, w którym porozumienie z roku 1928 mogło stać się jedną z głównych przyczyn dojścia Hitlera do władzy.

Zostawiam Waszej ocenie, czy taka narracja będzie w przyszłości rozwijana, przy pomocy kolejnych wrzutek o niemiecko-sowieckich gospodarczych przedsięwzięciach, takich jak kaukaska farma Kruppa, czy też pozostanie na etapie zawoalowanego encyklopedycznego szantażu, sugerującego, że porozumienia niemieckiego biznesu z rosyjskimi satrapami grożą światu wszelkimi możliwymi plagami, bowiem z nielicznych recenzji pracy Sary Moore udało mi się wydobyć również i taką, która opowiada o tym, że to przede wszystkim niemieckie machinacje gospodarcze i polityczne były odpowiedzialne za krach na giełdzie w 1929 roku i że Niemcy ponoszą również odpowiedzialność za Wielki Kryzys, bez którego naród niemiecki nigdy nie głosowałby na Hitlera.

Warto przy tej okazji spojrzeć, jakie sentymenty pojawiają się w germańskiej i rosyjskiej wizji historii. Zacznijmy od Wikipedii niemieckiej. Otóż Niemcy pomijają milczeniem porozumienie Związku Przemysłowców, a już na pewno nie łaczą z tym faktem Wielkiego Głod. Niemcy odsyłają nas do czegoś co nazywają Porozumieniem Piatakowa (tłumaczenia z gogle translatorem):

„W okresie od 15 kwietnia do 31 sierpnia 1931 r. ZSRR zgodził się na złożenie dodatkowych zamówień o wartości 300 mln marek niemieckim firmom elektrycznym, maszynowym i metalowym. (...) Uzgodniono zaliczkę w wysokości 20% oraz okres kredytowania 28,8 miesiąca.

Rok 1931 był rekordowy dla handlu niemiecko-sowieckiego, zamówienia wzrosły o 62,3% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając 919,3 mln marek.

Udział importu radzieckiego w produkcji niemieckiej w 1932 r.

- turbiny parowe i gazowe, prasy parowe różnych typów 90%

- dźwigi i silniki trakcyjne 80%

- maszyny do obróbki metali 70%

- koparki, dynama itp. 60%

- nikiel, metalowe dmuchawy, wentylatory itp. 50%

Amerykański eksport obrabiarek do Związku Radzieckiego wyniósł 29,7 miliona dolarów w latach 1931-34, brytyjski 27,1 miliona dolarów w latach 1930-35, a niemiecki 141,5 miliona dolarów w tym samym okresie.

Ambasador Niemiec w Moskwie Herbert von Dirksen, który odegrał kluczową rolę w zawarciu porozumienia, napisał 25 lutego 1931 r. do Bernharda Wilhelma von Bülowa , że ​​Rosja będzie „jedynym dużym i jedynym wolnym rynkiem zbytu ” w dającej się przewidzieć przyszłości” (…)

W swoich wspomnieniach Dirksen napisał, że wierzył wówczas, że Związek Radziecki będzie zależny od Niemiec  jeśli chodzi o części zamienne i nie będzie w stanie sam zbudować nowocześniejszych maszyn, a następnie będzie je kupował w Niemczech. Ponadto Związek Radziecki nawiąże kontakt polityczny ze światem zewnętrznym. Według niego niemieccy inżynierowie w Związku Radzieckim stanowili doskonałe źródło informacji, tak że żaden kraj przedtem i później nie miał tak szczegółowego materiału informacyjnego jak Niemcy w tamtych latach”.

Znajduje się tam również stwierdzenie, że porozumienie z Sowietami uratowało niemiecki przemysł zbrojeniowy przed bankructwem i zapewniły Bankowi Rzeszy rezerwę walutową, a tym samym umożliwiły politykę zbrojeniową Hitlera.

Niemcy akcentują więc resentyment do transferu towarów, technologii dodając przy okazji, że było to ratunkiem dla ich przemysłu i rezerw walutowych.

Pozostaje nam jeszcze krótkie spojrzenie na to co z tego okresu bardzo intensywnej wymiany zapamiętała Rosja. Otóż pamięta ona przede wszystkim współpracę wojskową, która rozkwitła po zawarciu układu z Rapallo.

Rosyjskie resentymenty gospodarcze, potraktowane zostały dużo bardziej wybiórczo niż ciekawe statystyki niemieckie. Zerknijmy na to, co najbardziej akcentują Rosjanie:

„Podpisanie umowy było również ważne dla gospodarki obu krajów: dla Niemiec, Rosja była dobrym rynkiem dla bojkotowanych przez inne kraje europejskie produktów przemysłowych; dla Rosji współpraca z Niemcami była jedyną szansą na zbudowanie własnego przemysłu. Na przykład Niemcy dostarczyły sprzęt do zagospodarowania kaspijskich pól naftowych. Korzyści były obopólne: Rosja samodzielnie, bez pomocy innych krajów, eksploatuje pola naftowe; Niemcy zmniejszają swoją zależność od brytyjskich i amerykańskich karteli naftowych”.

Jak widzimy najważniejsze były rosyjskie węglowodory i obopólne korzyści, które miały polegać na zmniejszeniu uzależnienia Niemiec od anglo-amerykańskich karteli.

Cóż, chciałoby się rzec: co w sercu, to na języku…

Każda z nacji akcentuje, to co w danej chwili jej pasuje.

Nam pozostaje czujne przyglądanie się, jakimi jeszcze „rodzynkami” uraczy nas oficjalna anglosaska narracja. Czy będzie nas zaskakiwać kolejnymi niespodziankami w stylu kaukaskich farm Kruppa. Czy też  owe rodzynki zaczną nagle z wikipedycznego ciasta znikać...



tagi: niemcy  wikipedia  rosja  stalin  krupp  narracja  współpraca  związek przemysłowców  sara moote  trumpnet 

betacool
6 grudnia 2022 14:30
24     1535    18 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Pioter @betacool
6 grudnia 2022 15:15

Mapa Wielkiego Głodu: 12 - Ukraińska SSR, C - Region Centralno-Czarnoziemski (dawna Republika Dońska) oraz 18 - Północny Kaukaz (Dagestan, Inguszetia, Czeczenia).

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @betacool
6 grudnia 2022 20:05

Muszę tu dodać pewne istotne uzupelnienie. Otóż w międzywojniu istniały bardzo ścisłe i poważne związki gospodarcze pomiędzy firmami z USA a niemieckimi. Dlatego też jestem przekonany, że Niemcy odegrały rolę "wspomozyciela" Sowietów, jak również jednego z katalizatora Wielkiego Kryzysu, na wyraźne polecenie czy zachęty Amerykanów. Bogaci i niezależni farmerzy zawsze byli solą w oku dla bankierów. Ale nie można ich było załatwić amerykańskimi rękoma. Konieczne było poszukanie "szwarc charaktera". No i Niemcy się zgodzili.

 

zaloguj się by móc komentować

chlor @betacool
6 grudnia 2022 20:50

Kto kontroluje Wikipedię ten kontroluje historię. Kontrola przeszłosci umożliwia kontrolę teraźniejszości.

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 6 grudnia 2022 15:15
6 grudnia 2022 21:03

Kubań był zasiedlony bardzo licznie przez ukraińskich chłopów. W tych samych latach nastąpiła jeszcze eksterminacja Kazachów - zginęło ich 1/3 populacji. 

zaloguj się by móc komentować

Wrotycz1 @betacool
7 grudnia 2022 09:56

Ciekawe jaka jest struktura i lokalizacja niemieckich inwestycji w Rosji, zrealizowanych w ostatnich latach na kwotę podobno ok. 80 mld euro. Francuskie inwestycje są na podobna kwotę. Czy z tym wiązały się jakieś porozumienia polityczne, to się pewnie nie dowiemy zbyt łatwo ale ogólne zarysy już widać. Ciekawe dlaczego Angole i USA tego nie nie ujawniają w szczegółach? Może chcą zająć miejsce tamtych?

zaloguj się by móc komentować

betacool @Pioter 6 grudnia 2022 15:15
7 grudnia 2022 10:09

Ileż to farm ze sprzętem Kruppa, by się dało zainstalować na Ukrainie zainstalować.

zaloguj się by móc komentować

betacool @OjciecDyrektor 6 grudnia 2022 20:05
7 grudnia 2022 10:13

Tak. Tyle, że na razie na poziomie wikipedycznym żadnego kontrataku nie widać. Jest pręgierz, który ewidentnie nawiązuje do współczesnych uwikłań. Może dzięki temu odsłoni sie więcej tych z przeszłości.

zaloguj się by móc komentować

betacool @chlor 6 grudnia 2022 20:50
7 grudnia 2022 10:15

Trudno się nie zgodzić.

zaloguj się by móc komentować

betacool @Wrotycz1 7 grudnia 2022 09:56
7 grudnia 2022 10:21

Schemat pewnie ten sam. Do eksportu technologii za twardą walutę doszło walutowe, informatyczne i tajniackie wsparcie tych, którzy powinni się przejąć zakrwawionym młotkiem.

zaloguj się by móc komentować


Pioter @betacool 7 grudnia 2022 10:23
7 grudnia 2022 10:44

W zasadzie te odgrzebanie junkrów to próba zrzucenia amerykańskiego protektoratu i budowania nowej Rzeszy na gruzach Bundesrepubliki. Ale to również ujawnienie, że chyba coś nie tak jest z UE i tamten projekt przyjdzie wkrótce zacząć zwijać (UE to była również próba zrzucenia amerykańskiego protektoratu).

zaloguj się by móc komentować

betacool @Pioter 7 grudnia 2022 10:44
7 grudnia 2022 10:47

To chyba taki odwracacz uwagi od faktycznych adresatów zakrwawionego młotka.

zaloguj się by móc komentować

grzegorz-ksiazek @Wrotycz1 7 grudnia 2022 09:56
7 grudnia 2022 12:12

Tylko z mojej działki, wywiad z grudnia 2011.

...Zamierzamy zainwestować około 275 milionów euro w naszą fabrykę turbin gazowych w St. Petersburgu, tworząc w ten sposób 500 miejsc pracy w regionie. Od 2014 roku mają tam być produkowane zaawansowane, wysokosprawne turbiny gazowe na rozwijający się rynek Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP)” – powiedział Michael Suess, członek zarządu Siemens AG i dyrektor generalny Siemens Energy. Poza produkcją, usługami, sprzedażą i marketingiem strona będzie również obejmować działania badawczo-rozwojowe. To zobowiązanie jest częścią ogłoszonych przez Siemensa planów zainwestowania miliarda euro w Rosji i stworzenia w ten sposób łącznie 4000 miejsc pracy. Wspólne przedsięwzięcie może rozpocząć się natychmiast, ponieważ właściwe organy antymonopolowe wydały już zgodę. ...

 

https://www.nsenergybusiness.com/news/newssiemens-to-build-gt-production-in-st-petersburg/

Historia firmy Siemens w Rosji dla ciekawych tu:

https://www.siemens.com/global/en/company/about/history/stories/siemens-russia.html

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @Pioter 7 grudnia 2022 10:44
7 grudnia 2022 13:22

Powstanie UE to jednak wzmocnienie protektoratu USA. Nawet pewien Francuz napisał książkę, z której to wynikało - "Gdy opadły maski" wyd. DeReggio. I mnie się to zgadza z tym, że Angole zaczęli tam "wciskać" do tego tworu swoje "aktywa" (Holandia, Portugalia, Grecja, Hiszpania, kraje skandynawskie) sami będąć de facto poza Unią. 

Niemcy to ściemniacze. Np. w sprawie przyznania pomocy 18mld fla Ukrainy wymagana jest jednomyślność. I co się okazuje? Że "tylko" Węgry blokują tę pomoc - świetny parawan. "My chcemy pomóć, ale oni (Węgrzy) nam nie pozwalają". Po prostu obłuda maksymalna. 

zaloguj się by móc komentować

Paris @betacool 7 grudnia 2022 10:23
7 grudnia 2022 21:06

Rzeczywiscie...

...  straH  sie  bac  !!!

Jeszcze  nie  tak  dawno  nasze  ,,zaHodnie  sONsiady,,  nie  mogli  se  poradzic  z  wypadkami  ,,tygrysUF  orJentu,,  w  noc  sylwestrowo,  a  teraz  aresztowali  winnych  ,,puczyku,,...

...  jak  kiedys  u  nas.

 

Normalnie  tylko  ich  smiechem  pozabijac...  i  te  zdyHajoNco  UE  !!!

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @betacool 7 grudnia 2022 10:23
8 grudnia 2022 10:44

W tym jedną obywatelkę rosyjską Witaliję B. Bardzo ciekawie. Reichburgerów czyli prawdziwych Niemców, akcjonariuszy reakcyjnego rządu cieni, naliczyli 21 tys. Część z nich schowała się we Włoszech i Austrii. 

Jak dla mnie to zmyłka na potrzeby wewnętrzne i zewnętrzne. Przykrycie interesów z ChRL i dokopanie Moskwie. 

Twoje znaleziska fantastyczne. Zwłaszcza źródła: Sara Moore. Plus to mało powiedziane.

zaloguj się by móc komentować

betacool @Magazynier 8 grudnia 2022 10:44
8 grudnia 2022 11:06

Tomascone podesłał kilka linków do recenzji książki S.Moore. Można sobie trochę doczytać:

https://www.thefreelibrary.com/Peace+Without+Victory+for+the+Allies%3A+1918-1932-a018167274

 

https://soundcloud.com/booktrailagency/sara-moore-interview-in-america-tonight-with-kate-delaney

 

https://www.amazon.pl/Hitler-Came-Power-Sara-Moore/dp/142088557X

Tutaj tłumaczenie (Google translator) z ostatniego linku

Prezydent Woodrow Wilson popełnił straszny błąd w 1918 r., kiedy zlekceważył rady wojskowe i życzenia narodu amerykańskiego i zmusił aliantów do zaakceptowania warunkowego pokoju, zamiast nalegać na bezwarunkową kapitulację armii niemieckiej. Alianci byli zbyt słabi, aby wyegzekwować traktat wersalski i wkrótce stali się otwarci na niemiecką propagandę, że jest on uciążliwy i niesprawiedliwy. Jednak nowo odkryte statystyki pokazują, że w 1925 roku gospodarka Niemiec była silniejsza niż przed Wielką Wojną. Naród niemiecki głosował za demokracją i programem pacyfistycznym w 1928 r. Jednak Alfred Hugenberg, przed wojną przewodniczący wojowniczej Ligi Panniemieckiej, a obecnie magnat prasowy i przywódca drugiej co do wielkości partii politycznej w Niemczech, utrzymywał, że dyktatura nadal może być w Niemczech osiągnięta legalnie ' jeśli stan kraju wydaje się to uzasadniać”. Umieścił Hitlera w komitecie zjadliwej kampanii swoich gazet przeciwko reparacjom, co przyniosło mu masowy rozgłos. W międzyczasie jego pan-niemiecki producent zbrojeniowy, Gustav Krupp, zgodził się sprzedać Stalinowi broń i pomóc mu stworzyć gigantyczne farmy do uprawy pszenicy, aby za nie zapłacić, pod warunkiem, że Stalin zmusi niemieckich komunistów do głosowania przeciwko socjaldemokratom w Reichstagu. Pszenica Stalina zniszczyłaby światową gospodarkę rolną, podczas gdy niemieccy komuniści głosujący za Hitlerem pomogli storpedować niemiecką demokrację. Były oficer armii, Heinrich Brüning, został kanclerzem Niemiec w 1930 roku i planował uwolnić Niemcy od reparacji wojennych i zabezpieczyć ponowne uzbrojenie oraz reżim prezydencki, zalewając inne narody eksportem, jednocześnie tłumiąc konsumpcję krajową. Podatki wzrosły dramatycznie, a bezrobocie gwałtownie wzrosło. Podczas kryzysu bankowego w 1931 r. Brüning zapewnił moratorium na wypłaty reparacji, mimo że Niemcy były największym światowym eksporterem, wskazując na nędzę i bezrobocie narodu niemieckiego. Ich los pogorszył się w 1932 roku. Hitler odniósł miażdżące zwycięstwo w sondażach, łamiąc traktat wersalski. Poparła go zarówno lewica, jak i prawica. Stalin wyraźnie nakazał komunistom zniszczenie potęgi socjaldemokratów, podczas gdy Hugenberg przekonywał prawicę, że Hitler jest człowiekiem, który może uratować Niemcy przed komunizmem. Niedługo później prezydent Hindenburg pozwolił Hitlerowi zostać dyktatorem. Hugenberg w ciągu czterech krótkich lat udowodnił, że popularny dyktator może legalnie dojść do władzy w Niemczech, „jeśli okoliczności to uzasadniają”.


 

zaloguj się by móc komentować


Magazynier @Pioter 7 grudnia 2022 10:44
8 grudnia 2022 13:18

A czy raczej nie jest to maskowanie się przed amerykańskim protektoratem? I potwierdzenie że linia UE jest jedyna słuszna, bo demokratyczna? Zaś Berlin radzi sobie doskonale z przeszłością.

zaloguj się by móc komentować

Pioter @Magazynier 8 grudnia 2022 13:18
8 grudnia 2022 13:46

Jest ucieczką do przodu. Niezależnie czy spod amerykańskiego czy spod angielskiego protektoratu. Obecnie BundesRepublik Deutschland to spółka zoo, a nie państwo w naszym rozumieniu tego słowa. Tak to jest przedstawiane wśród fanów teorii spiskowych (w tym wsród współpracowników księcia Reuss przygotowujących zamach). Aby budować własne państwo trzeba albo zrobić coś innego: dużego (UE) albo małego (Freistaaty, ale to było przerabiane w 1918-23 i niezbyt zdało egzamin) czego nie obejmują traktaty spisane w Poczdamie w 1945 roku.

Od czasów Merkel szło wszystko w kierunku ucieczki do przodu, ale ten projekt się teraz sypie. Przyjdzie więc niedługo ponownie wrócić do schematu z listopada 1918 roku, i aby do tego nie dopuścić książę Reuss zaplanował zamach stanu. - Zapomniał tylko o bazie Ramstein.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @Pioter 8 grudnia 2022 13:46
8 grudnia 2022 15:26

Życzę im tego szczerze. Być może mylę się, ale uważam że Heinrich XIII von Reuss nie jest tam głównym rozgrywającym. Wodza się nie wystawia w takiej grze. A nad wodzem jest jeszcze prowokator który to wszyskto sklecił. Jakoś musiał się wykazać. Organizacja, która ma wpadkę w warunkach pokojowych, gdy pilnuje wszystkiego tak niesamodzielna i niesprawna klika jak berlińska, nie jest organizacją. 

zaloguj się by móc komentować

Paris @Pioter 8 grudnia 2022 13:46
8 grudnia 2022 17:05

Niezle  to  sobie  wymyslili,...

...  ale  strasznie  to  naciagane...  kto  da  wiare  w  te  brednie  ?!?!?!?

zaloguj się by móc komentować

Greenwatcher @betacool
10 grudnia 2022 08:04

Rosja będzie jedynym dużym i jedynym wolnym rynkiem zbytu w dającej się przewidzieć przyszłości.

Trochę czasu mineło, a historyczne nadzieje kolonialne ciągle na zachodzie aktualne. Kto ma tam nabywać? Ci oligarchowie z Cypru, Londynu, Wiednia, Amsterdamu? A może Buriaci, których moskwianie uważają nie tylko za mięso armatnie, ale za tępe plemię? Mówiąc Rosja, mają na myśli terytorium pełne skarbów. Mówiąc wolny rynek, akceptują kolejnych, krwawych zarządców niewolników tego terytorium, a nawet dają im schronienie w swych stolicach. I jedni i drudzy chcą tego samego - terytorium ze skarbami i niewolnikami.

zaloguj się by móc komentować

betacool @Greenwatcher 10 grudnia 2022 08:04
10 grudnia 2022 13:49

I jedni i drudzy chcą tego samego - terytorium ze skarbami i niewolnikami.

Niestety my odwiecznie stoimy na drodze do tego chciejstwa. Na szczęście zawsze (czasami ogromnym kosztem)  ratuje nas alergia na zniewolenie. Tym razem koszt krwi ponosi Ukraina, a my kosztujemy się na uzbrojenie. To chyba najlepsza z opcji, którą mogła obdarzyć nas Opatrzność. A i tak malkontentów nie brak.

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować