-

betacool

Czy Radoryski wygra z Nienackim do dwóch?

makulektura

 

Sportu na żywo prawie teraz nie ma, więc wykombinowałem, że warto zorganizować jakieś parasportowe zawody. Jak postanowiłem, tak uczyniłem:

http://betacool.szkolanawigatorow.pl/o-sztuce-wadania-radoryski-nienacki

Po jakims czasie zorientowałem się, że ogłosiłem rozpoczęcie "meczu" na portalu, który kibicuje Radoryskiemu, a umiarkowani fani Nienackiego nic o nim nie wiedzieli. Postanowiłem ich trochę rozruszać. Przedstawiłem ideę wydarzenia i poinformowałem, że gość, do którego spuścizny się odwołują przegrywa z prawie nikomu nie znanym debiutantem.

Okrutna prawda wyglądała bowiem tak, że w połowie rozgrywki dwa tomy prozy Nienackiego osiągnęły poziom 2 złotych. Dyskusja dotycząca oceny tego faktu była bardzo inspirująca. Sporo z osób z portalu "Znienacka" w kulturalny sposób próbowało mi wytłumaczyć fenomen tej niskiej oceny. Okazało sie, że chyba wszyscy z nich mają po trzy tomy "Dagome Iudex" w tak zwanym małym palcu i apelowali, żebym im wybrakowanego dwutomowego kitu nie żenił.

Dyskusja potoczyła się nieco innym torem niż w Szkole Nawigatorów, więc może ktoś uzna, że warto ją sobie prześledzić, zanim ktoś jej nie uzna za bezwartościowy śmieć: 

https://znienacka.com.pl/index.php/forum/wokol-nienackiego/zbigniew-nienacki-vs-michal-radoryski-czyli-szydera/paged/8/

To nie jedyna porażka na polu zaproponowanych przeze mnie przedsięwzięć. Giełda wymiany ulotnych druków "Kliniki Języka" nie wypaliła. Brak było chętnych do wymiany starych numerów SN, więc wystawiam trzy stare i nieosiągalne już numery. Tanio nie będzie 70 zł za sztukę.

https://allegrolokalnie.pl/konto/oferty/aktywne

P.S. Wracam do przygód Józia - powoli przestają mnie bawić.tagi: nienacki  radoryski 

betacool
20 kwietnia 2020 22:02
15     682    6 zaloguj sie by polubić
komentarze:
valser @betacool
20 kwietnia 2020 23:41

Totalnie do doopy jest to Znienackie forum. Zeby zobaczyc aktualny, ostatni post, trzeba sie doklikac do ostatniej strony 10 razy. Nie mamy tyle czasu.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @betacool
20 kwietnia 2020 23:48

> Okazało sie, że chyba wszyscy z nich mają po trzy tomy "Dagome Iudex" 

Czasem mnie kusi, żeby przeczytać to opus magnum Nienackiego, ale chyba jednak się nie skuszę. Lubię go za Pana Samochodzika i Wielki Las i niech tak zostanie. Nowych wrażeń już raczej mi nie dostarczy.

 

zaloguj się by móc komentować

betacool @przemsa 20 kwietnia 2020 23:48
20 kwietnia 2020 23:58

Nie namawiam. Chociaż jakbyś kupił jeden tom , a ja na rowerze goniłbym cię próbując wcisnąć drugi, to na 10 km od kopa pobiłbyś życiówkę.

zaloguj się by móc komentować

przemsa @betacool 20 kwietnia 2020 23:58
21 kwietnia 2020 00:38

Faktycznie nie namawiasz :)
 

zaloguj się by móc komentować

Pioter @betacool
21 kwietnia 2020 05:32

I mają rację. Dwa tomy Dagome Iudex kupiłem jeszcze w technikum - wtedy to była baaaardzo ciekawa lektura.

Trzeci udało się kupić wyłącznie w komplecie z pozostałymi i z 10 lat później. I się mocno rozczarowałem. Totalna miernota i pisana na chybcika, byle tylko skończyć zlecenie.

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @betacool
21 kwietnia 2020 06:48

Okazało sie, że chyba wszyscy z nich mają po trzy tomy "Dagome Iudex" w tak zwanym małym palcu i apelowali, żebym im wybrakowanego dwutomowego kitu nie żenił.

Ale co po niektórzy do drugiego tomu nie dobrnęli... Kulturalna miałkość słów nabrała kolorów dopiero przy twojej Grze o srom - genialne :))) 

Niestety nie mogę wziąć udziału w zawodach, bo jeszcze nie czas by na do palenia w piecu używać książek, a SN wszystkie tomy posiadam i nikomu nie oddam, nadprogramowe egzemplarze zaś idą zawsze na prezenty :)

zaloguj się by móc komentować

ainolatak @betacool
21 kwietnia 2020 06:49

swoją drogą kawał dobrej roboty odwalasz

zaloguj się by móc komentować


gabriel-maciejewski @betacool
21 kwietnia 2020 08:24

Dzięki za zaangażowanie, ale myślę, że na tym forum zninacka oni czytają tylko te komunikaty, które już znają. Każdy inny przekaz to dla nich niezrozumiały bełkot

zaloguj się by móc komentować

betacool @gabriel-maciejewski 21 kwietnia 2020 08:24
21 kwietnia 2020 08:42

Z większą wiarą spoglądam w tamtą stronę. Nienacki jeździł Samochodzikamii po tobie i po mnie jak czołg. Dało się z tego wyjść cało.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @betacool 21 kwietnia 2020 08:42
21 kwietnia 2020 09:29

Bardzo dobry pomysł..Gratulacje,ze udało Ci się w podjętym z nimi dialogu wyeliminować wyulgaryzmy,chyba Kustosz  ma takie tendencje. Bluzg u niego to koronny argument.. :) 

Idąc za myślą Coryllusa ,również wątpię aby cokolwiek zrozumieli ,choć trochę, bo to jednak wymaga sporego wysiłku i czasu włożonego w naukę..

Jak przekonasz ludzi, którzy uważają i przekonani są o tym ,ze bycie ubekiem, bycie w ORMO ,to był w życiu Nienackiego drobny incydent , który w ogole nie miał wplywu na jego myślenie i twórczość.. A książka pt Worek Judaszów i film , który powstał na podstawie tego śmiecia, też jest przez tych osobników niezauwazalny, tego dla niech nie ma, ta część "twórczości" Nienackiego w ogole nie istnieje dla nich..

zaloguj się by móc komentować

betacool @Draniu 21 kwietnia 2020 09:29
21 kwietnia 2020 09:56

Pantera napisała, że "Dagome"może to być powieść z kluczem obyczajowym i aluzjami do upodobań ludzi władzy i kultury. Mi szczerze mówiąc klucz zaproponowany własnie przez Kustosza nieco bardziej pasuje. Takie baju baju i nagle lądujemy w raju (zaznaczonym przeze mnie na żółto).

Onie doskonale wiedzą, że ze starganu leci starą rybą, ale te samochodziki były takie fajne... 

 

"Jest w tej książce coś z atmosfery mitycznych światów Tolkiena ale bez infantylnej dosłowności właściwej tamtej prozie. Olbrzymi, karły, wróżowie, żercy, duchy, magia, czary to postacie i rekwizyty utrwalone w legendach. Opisy zjawisk i czynów dokonane językiem baśni i przypowieści ludowych odzwierciedlają stan umysłu ówczesnych ludzi. Dla nich magią są wszystkie nieznane, niewytłumaczalne, budzące strach zjawiska, czarami niezwykłe umiejętności, choćby naturalna medycyna. W opowiadaną historię autor świadomie wplata fragmenty legend pokazując w jaki sposób powstają mity takie jak choćby ten o smokach pożerających dziewice czy myszach zjadających Popiela. To co zwykliśmy uważać za bajki jest zapisem przed historycznej rzeczywistości dokonanym przedhistorycznym językiem, przefiltrowane przez jedenaście wieków historii. 

W tej właśnie konwencji Zbigniew Nienacki snuje swoją autorską wizję początków kształtowania państwa Piastów. Postać Dago symbolizuje i uosabia istotę władzy sprawowanej w każdym czasie i w każdym systemie politycznym, choć szczególnie wyraźne są analogie do systemów totalitarnych. Władza Dago jest władzą ludu i w imieniu ludu. Ekspansja władzy Piastuna, tak samo jak ekspansja komunizmu, niesie na sztandarach hasła wolności i tworzy nową klasę panującą. W państwie Piastuna nie ma miejsca dla wrogów ludu, działają sądy ludowe i NKWD. Pełnymi garściami czerpie autor z nauk „Księcia” Machiavellego i „Sztuki wojny” Sun Tzu, przenosząc je do „Księgi Grzmotów i Błyskawic” stanowiącej biblię sprawowania władzy Dago Piastuna. 

Dago jest jednostką wybitną. To nie miernota pokroju Nikodema Dyzmy, która nadzwyczajnym zbiegiem okoliczności dostała się na szczyty władzy. Intelektualnie i fizycznie przewyższa współczesnych mu ludzi...".

https://znienacka.com.pl/index.php/forum/ksiazki-dla-doroslych/dagome-iudex/

Taka zabawa małych chłopców na wyspie z "Władcy much" Goldinga.

zaloguj się by móc komentować

Draniu @betacool
21 kwietnia 2020 14:17

No tak, jakoś trzeba usprawiedliwiać Nienackiego.. 

Nienacki wszedł w system ,po to zeby dokładnie go poznać, a później w "atrakcyjny"  i uniwersalny/ bo przecież każda władza działa podobnie/ sposób nam to wszystko opisać w ksiazkach o Damoge .. Metoda na relatywizowanie sytemu komunistyczno-socjalistycznego przy udziale obrzydliwego ubeka, zacieranie śladów i ze niby w ten sposób chciał się oczyści.. No i oczywiście prezentowanie go jako jednego z pierwszych prekursorów literatury fantasy.. 

Niestety jest sporo osob, co to w to kustoszowe baju,baju wierzy  i wchodzą w tę retorykę jak w masło ,a naiwny sentyment do Pan Samochodzika utwierdza ich w tym przekonaniu..

Porzucenie,o pardon, odłożenie na chwile sentymentów i zmierzenie się z prawdą u tych osobników w ogole w grę nie wchodzi. 

zaloguj się by móc komentować

betacool @Draniu 21 kwietnia 2020 14:17
21 kwietnia 2020 15:35

Właśnie podkopujesz fundamenty czyjegoś etosu frajdy.

zaloguj się by móc komentować

betacool @betacool
23 kwietnia 2020 22:06

Koniec meczu 22:2. 

 

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować