-

betacool

Szkoła Otwartych Oczu - zaproszenie

Szykując się do prelekcji zamówiłem jedno z nowszych wydawnictw traktujących o życiu i twórczości Jana Matejki autorstwa pani Luby Ristujcziny. Gnany osobistymi preferencjami zacząłem ogląd od stron poświęconych Stańczykowi i oczy (bez uczestniczenia w żadnej szkole) rozwarły mi się do rozmiaru denek dużej szklanki. W ów wytrzeszcz wprawił mnie tekst, który przeczytałem i powiększony fragment obrazu, który widniał nieopodal. Na zbliżeniu widać bowiem list czytany przez Stańczyka z napisem Samogitia (Żmudź) i rokiem 1533 zapisanym w systemie rzymskim, a nieopodal niego taki tekst: „Na stole leży porzucony list z wyraźnie widoczną datą 1514, informujący króla o utracie Smoleńska”.

Poczułem się tak, jakby mi ktoś wepchnął w zawijany papier najtańszą pasztetową zamiast myśliwskiej i mam cichą nadzieję, że ta kąśliwa uwaga kiedyś do pani Luby dotrze; bo to jest wciskanie kitu na całego. Powiem więcej, takiego babola nie powinien popełnić nikt, kto przeczytał na temat „Stańczyka…” tylko i wyłącznie notkę z Wikipedii. Zgroza…

Co do samego obrazu, to jako jeden z nielicznych został on wydrukowany na dwóch stronach, więc zabaw optycznych przy próbie sfotografowania twarzy Stańczyka było co niemiara (poniżej jeden z bardziej „odjechanych” efektów).

Tylko nieco wcześniej, podobny rozszerz źrenic, zanotowałem czytając wywiad z doktorem Jarosławem Krawczykiem p.t. „Dr J. Krawczyk: Matejko nadał historii Polski rys heroiczny”.

Oto rzeczony fragment:

"PAP: Matejko często jest oskarżany jest o instrumentalne wykorzystywanie historii. Wydaje się jednak, że miał rozległą wiedzę historyczną. Czy moglibyśmy się pokusić o zrekonstruowanie jego biblioteki dzieł historycznych?

Dr Jarosław Krawczyk: Zrekonstruowanie jego biblioteki jest bardzo proste. Powinna być tam tylko „Kronika” Jana Długosza w tłumaczeniu Karola Mecherzyńskiego. Nie przypominam sobie, żeby Matejko czytał coś więcej. Być może fascynowały go również kazania Piotra Skargi.

Matejko był człowiekiem raczej słabo wykształconym, nie miał większego zamiłowania do literatury. Warto zauważyć, że malując swój piękny i efektowny autoportret do tradycyjnych atrybutów malarstwa – pędzla i palety – dodał foliał księgi historycznej, którą było oczywiście dzieło Jana Długosza".

To doprawdy teza wręcz niezwykła, że na podstawie dzieła Długosza i kazań Skargi, Matejko był w stanie odmalować dziesiątki konkretnych historycznych postaci z epoki Batorego, Sobieskiego, czy króla Stasia.

Po chwili pan doktor dodał, przywołując Aleksandra Gieysztora, że Matejko był najwybitniejszym historykiem szkoły krakowskiej.

I bądź tu człowieku mądry. Jedna strona tekstu i dwie wykluczające się tezy. Tak sobie myślę , czy nie zaryzykować antytezy, że pan doktor Krawczyk jest osobą oczytaną ale zdecydowanie nie jest najwybitniejszym historykiem, ale z czystej grzeczności, tego nie uczynię.

Jak widzimy, sztuka odczytywania znaków, a nawet próby odczytania, o co tak naprawdę chodzi ludziom reprezentującym historię sztuki i historię czystą, nie wcale są łatwe. Nie twierdzę, że ja to potrafię, bowiem przy dzisiejszych próbach interpretacji, najzwyczajniej wymiękłem. Być może jednak ktoś będzie chciał podjąć ryzyko i posłuchać mnie we Wrocławiu.

W imieniu Instytutu Duchowości Karmel, ojca Antoniego Rachmajdy i swoim serdecznie zapraszam:

„Szkoła Otwartych Oczu – czytanie znaków na przykładzie malarstwa Jana Matejki”

podmiejski historyk amator, magister filologii polskiej Wojciech Lipski – czyli betacool ze Szkoły Nawigatorów

Wrocław, piątek 24 lutego 2023, godzina 18.30 – 20.30

Karmelici Bosi, Ul. Olbińska 1, sala nr 1 w klasztorze

Tym, którzy z racji różnych przyczyn prelekcji we Wrocławiu nie zobaczą, polecam tekst z ostatniego „złotego” numery Szkoły Nawigatorów p.t. „Ojciec Maksymilian i strugi złotych strumieni”.

 

Jest to opowieść nie tylko o tym, co może wyniknąć z osobistego spotkania duchownego (przyszłego świętego) z mistrzem loży (przyszłym ex masonem), lecz także o tym, w jaki sposób okoliczności towarzyszące temu spotkaniu są przemilczane, bądź niezwykle twórczo modyfikowane przez historyków, którzy przy okazji wykazują niezwykłą odporność na dostrzeganie znaków.



tagi: historycy  znaki  stanczyk  karmel  szkoła otwartych oczu  zaproszenie 

betacool
18 lutego 2023 16:55
45     2606    15 zaloguj sie by polubić

Komentarze:

Andrzej-z-Gdanska @betacool
18 lutego 2023 17:23

Dziękuje za zaproszenie chociaż nie będę na prelekcji.

Może uda się nagrać całe wydarzenie, bo będzie bardzo interesujące, tak przypuszczam, czytając kiedyś notkę na ten temat.

Jeszcze taki "kwiatek" z zalinkowanego wywiadu:

Cykl historyczny Matejki jest pesymistyczny. Każdy obraz, nawet triumfalna „Bitwa pod Grunwaldem”, jest zapowiedzią jakiejś klęski. Matejko był pesymistą, wręcz czarnowidzem patrzącym na historię w ciemnych barwach. 

 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @betacool
18 lutego 2023 17:24

Szkoła Otwartych Oczu - Kocham to! Ten Stańczyk wygląda jak kosmita...swietny efekt. Wstawić w ramki i powiesić na scianie z podpisem "dr Jarosław Krawczyk po obejrzeniu wszystkich obrazów Matejki". 

A nad p. Lubą bym się nie pastwił..:) Kobiety zwyczajnie mają czasem zle dni. 

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @OjciecDyrektor 18 lutego 2023 17:24
18 lutego 2023 19:10

O czym pan mówi,  jakie złe dni? Jest przymus mówienia, że chodzi o Smoleńsk 1514. Na studiach na egzaminie ze sztuki nowoczesnej polskiej trzeba te brednie powtarzać. Jak Wojtek napisał pierwszy raz o tej Żmudzi to zmienili notkę w wiki, poprawili treść napisu, ale dalej są te same brednie o Smoleńsku. Trzeba się zastanowić kto pierwszy napisał o tym Smoleńsku, bo to jest zdrajca. To jest tak gruby skandal, że szkoda gadać. I wszyscy udają, że nie wiadomo o co chodzi. Przecież to tylko jakiś nieważny obraz bez ważnego dziś przesłania...Historycy i historycy sztuki to banda chamów i sprzedawczyków. 

zaloguj się by móc komentować

OjciecDyrektor @gabriel-maciejewski 18 lutego 2023 19:10
18 lutego 2023 19:27

To p. Lubej to był żart - ironia....:). Nie chcę się znęcać nad kobietą. I tak uchodzę tu za kanibala. 

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @betacool
18 lutego 2023 19:48

Przypomina mi się Pana dawny wpis dotyczący właśnie tegoż Stańczyka, a sugerujący ukryte przesłania Matejki występujące w jego dziełach. Z dzisiejszej perspektywy muszę Panu przyznać rację - sam jestem zszokowany odkryciem, którego dokonałem przy oglądaniu " hołdu pruskiego".

zaloguj się by móc komentować

betacool @z-daleka 18 lutego 2023 19:48
18 lutego 2023 19:52

Umie pan zbudować napięcie.

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @betacool
18 lutego 2023 20:07

Wcale betacoolu nie jest pan podmiejskim historykiem  amatorem. Dopiero teraz wysłuchałam pana wykładu z 2020 roku bardzo uważnie... Szkoda,że już nie mogę podróżować,jak dawniej,mimo ,że Wrocław nie jest tak bardzo oddalony od Krakowa... Stawiam od razu kilka plusów...

https://prawygornyrog.pl/tv/2020/02/wojciech-lipski-betacool-w-labiryncie-sowich-zwierciadel-czy-mozna-dotrzec-do-prawdy-o-blaznie/

zaloguj się by móc komentować

Matka-Scypiona @gabriel-maciejewski 18 lutego 2023 19:10
18 lutego 2023 20:15

Interpretację narzuca pełny tytuł obrazu: Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska, który zgodnie przekazali Marian Gorzkowski, sekretarz i powiernik Matejki (w 1882 i 1898 r.)[2][3] oraz Stanisław Tarnowski, przyjaciel i pierwszy biograf artysty (w 1897 r.)[4].

To w wiki. Oni dalej o Smoleńsku. Nadają się na Troglodytow. 

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @betacool
18 lutego 2023 20:26

:)

Problem w tym , że  przesłanka Matejki jest takiego kalibru, że aby ją potwierdzić i nie być posądzonym o  prowokację muszę przebrnąć przez kilka pozycji historycznych, które ze względu na wysoki pensum pracy nie jestem w stanie przeczytać. 

Wezmę sobie jednak do serca - jak zrozumiałem Pana zaintersowanie i mam nadzieję w przyszłości podzielić się jak się wydaje w tej chwili uzasadnioną tezą.

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Matka-Scypiona 18 lutego 2023 20:15
18 lutego 2023 20:38

Tak zwani ludzie kultury to debile, w dodatku złośliwi

zaloguj się by móc komentować

betacool @betacool
18 lutego 2023 20:38

To o Gorzkowskim można powiedzieć, że był słabym historykiem, ale całkiem zdolnym martketingowcem. Sporządzane przez niego opisy obrazów miały podkręcić koniunkturę i z tego wywiązywał się calkiem dobrze. Trzeba dopowiedzieć, że ta koniunktura służyła także jemu, bo przutulił z tego co pamiętam grubo ponad 200 prac Matejki. Podejrzewam go również o to, że żeby mistrzowi tworzyło się lepiej i szybciej, był jednym z większych orędowników wsadzenia żony mistrza do psychiatryka.

Jego wspomnienia wydane (jakże marketingowo) tuż po śmierci Matejki wykupił Tarnowski i zniszczył prawie cały nakład. Zostało 5 egzemplarzy. W 1991 wydano je ponownie.

Moja teza dotycząca twórczości będzie zupełnie inna. Moim zdaniem to nie Gorzkowskiego powinniśmy uznawać za tłumacza twórczości Matejki. To Matejko był czyimś tłumaczem.

Wykład chyba będzie nagrywany...

zaloguj się by móc komentować

betacool @z-daleka 18 lutego 2023 20:26
18 lutego 2023 20:40

Cieszę się, że inni ludzie ze Szkoły także zaczynają się bacznie przyglądać.

zaloguj się by móc komentować

Nova @z-daleka 18 lutego 2023 19:48
18 lutego 2023 20:59

Proszę powiedzieć jaką ciekawostkę pan odkrył na hołdzie pruskim? 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @betacool
18 lutego 2023 23:17

Przyznaję, że ostatni ze złotego po przeczytaniu wbił się ćwiekiem.

 

Raczej dobił.

 

 

zaloguj się by móc komentować

z-daleka @Nova 18 lutego 2023 20:59
18 lutego 2023 23:31

Już mam wyrzuty sumienia , że napisałem za dużo nie informując o niczym. Uważam , że moje spostrzeżenia warte są więcej niż dwóch zdań, dlatego proszę o cierpliwość.

Poza tym uważam , że  niejeden student historii powinien to również zauważyć... i to właśnie powoduje moją ostrożność 

zaloguj się by móc komentować

betacool @MarekBielany 18 lutego 2023 23:17
19 lutego 2023 00:15

Nie taki był plan. Maksymilian osiągnął to o co się modlił, a "oni" próbują to skryć.

zaloguj się by móc komentować

Paris @betacool
19 lutego 2023 00:31

Ciesze  sie  ta  informacja,...

...  oby  tylko  nagranie  trafilo  na  SN  jak  najszybciej,...  bo  wiem,  ze  Panski  wyklad  bedzie  FASCYNUJACY  !!!

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @z-daleka 18 lutego 2023 23:31
19 lutego 2023 07:05

Studenci historii nie zauważą niczego, nawet jak im się to pokaże palcem

zaloguj się by móc komentować

atelin @betacool
19 lutego 2023 11:14

Piątek, piątunio...

Będę.

zaloguj się by móc komentować

Maginiu @betacool
19 lutego 2023 12:24

"W ów wytrzeszcz wprawił mnie tekst, który przeczytałem i powiększony fragment obrazu, który widniał nieopodal. Na zbliżeniu widać bowiem list czytany przez Stańczyka z napisem Samogitia (Żmudź) i rokiem 1533 zapisanym w systemie rzymskim, a nieopodal niego taki tekst: „Na stole leży porzucony list z wyraźnie widoczną datą 1514, informujący króla o utracie Smoleńska”.

Poczułem się tak, jakby mi ktoś wepchnął w zawijany papier najtańszą pasztetową zamiast myśliwskiej"

Ja regularnie zaglądam do portalu Fundacji promocji sztuki „Niezła sztuka” i przypomniałem sobie, że niedawno widziałem tam publikację Jan Matejko „Stańczyk” autorstwa historyka sztuki Pawła Bienia. Odszukałem, no i sprawa jakby troche sie komplikuje, tam stoi tak:

"Jan Matejko, troszcząc się o prawidłowe zrozumienie jego intencji, nazwał obraz "Stańczyk w czasie balu na dworze królowej Bony wobec straconego Smoleńska", choć z oczywistych względów przyjął się tytuł skrócony do jednego raptem słowa. Chcąc ściśle trzymać się faktów, można datować akcję dzieła na rok 1514. Jeśli zatem zgodzić się z powszechnie domniemaną datą urodzenia Stasia Gąski (tj. rok 1480), otrzymując wieści o utracie strategicznie niezwykle istotnej twierdzy błazen, miał lat trzydzieści cztery. Matejko wcielający się w jego rolę jest o dekadę młodszy.

Co więcej, jeśli bal widoczny po prawej stronie obrazu miałby się odbywać w 1514 roku, to jako gospodyni wystąpiłaby Barbara Zápolya, pierwsza żona Zygmunta Starego, a nie Bona Sforza, gdyż ambitna Włoszka na tronie zasiadła dopiero cztery lata później. Ostatecznie, biorąc pod uwagę zasługi Matejki dla propagowania polskich dziejów, to drobne potknięcie możemy mu chyba darować."

https://niezlasztuka.net/o-sztuce/jan-matejko-stanczyk/

Już kiedyś wspominałem, jak sfeminizowany jest zawód historyka sztuki w Polsce (przepraszam urażone osoby, ale to bardzo silne rodzinne uprzedzenie), ale tu akurat autorem jest pan Paweł Bień i jako stary dziadyga trochę mu ufam. Natomiast postrzeganie Matejki przez samego siebie  oraz... przez autorkę tekstu, dodała pani Elżbieta Matyaszewska, historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych.  Wszystko razem warto przeczytać. 

https://niezlasztuka.net/o-sztuce/jan-matejko-o-sobie-samym/

 

 

zaloguj się by móc komentować


betacool @Maginiu 19 lutego 2023 12:24
19 lutego 2023 13:47

Znam te teksty.

Nikt nie mówił, że interpretacyjnie będzie łatwo, ale na liście jest data 1533, w oknie jest kometa, o której w roku 1533 było głośno, a tytuł mówi o królowej Bonie.

3 przesłanki do tego by umiejscowić scenę w roku 1533 i szukać odpowiedzi na Żmudzi przeciw jednej - zapisanej w tytule.

Zachęcam do sięgnięcia do "pruskiego numeru" Nawigatora, albo do tego tekstu:

http://betacool.szkolanawigatorow.pl/nadciaga-noc-komety-kto-przezyje-swoja-smierc

 

zaloguj się by móc komentować

betacool @betacool
19 lutego 2023 14:18

Kwestia tego, czy Stach Gąska to Stańczyk jest dla niektórych naszych historyków kwestią otwartą, bo lepiej zwalić głupoty, bezeceństwa i nieobyczajność na Stacha, a mądrość na Stańczyka.

http://betacool.szkolanawigatorow.pl/bazenski-immunitet-czyli-o-podwojnym-zyciorysie-stanczyka

zaloguj się by móc komentować

gabriel-maciejewski @Maginiu 19 lutego 2023 12:24
19 lutego 2023 14:47

Niech pan da spokój. Matejko nie wiedział co mówi, tak? Dał napis Samogitia, a kolegom opowiadał, że chodzi o Smoleńsk? Wiedział o komecie, ale nie wiedział, u której królowej był bal? 

zaloguj się by móc komentować

betacool @gabriel-maciejewski 19 lutego 2023 14:47
19 lutego 2023 16:06

W świetle nagich faktów nie był to bal u Bony, bo cały dwór wyjechał wczesną wiosną na Litwę i gdy było na tyle ciepło, by otwierać na oścież okno, królowej i króla na Wawelu nie było.

Kto mógł urządzić bal na zamku pod nieobecność dworu? Nie wiem, ale zadajmy sobie to pytanie. To co wiem to fakt, że żaden błazen nie siedziałby w sali pełnej ludzi nad dokumentem ze złamanymi pieczęciami, czując się bardzo pewnie i popadając w nieostrożną zadumę. Któż bowiem kierowałbny do błazna oficjalną korespondencję? Może nie jest to oficjalna korespondencja do błazna, tylko kancelaryjna  - przyniesiona mu przez kogoś. Ale gdyby tak było, czy błazen siedziałby spokojnie, gdyby obok bawiła się Bona, której nie znosił?

 

 

 

 

zaloguj się by móc komentować

betacool @betacool 19 lutego 2023 16:06
19 lutego 2023 16:14

Chcę przez to powiedzić, że nie tylko "Smoleńsk", ale i "bal u Bony" są matejkowsko-stańczykową (Stańczyk ma twarz Matejki) prowokacją/ drwiną.

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @betacool 19 lutego 2023 16:14
19 lutego 2023 21:02

Drwiną z mitu Stańczyka? Ciekawe kto i kiedy mit złośliwego debila Gąskę w mędrca Stańczyka? Nabiera nowego kolorytu ten rysunek Mleczki z łysiejącym grubaskiem, który rozmawia z gęsią: Jestem docent. A ty?

Jeśli Ks. Bukowski wskazywał na Szydłowieckiego jako łapówkarza biorącego prezenty od kupców wrocławskich wzamian za zadekretowanie pomyślnego wyroku w sporze z Królem, jeśli Kossak-Szczucka miała dostęp do dokumentów na temat Mikołaja Piusa Sapiehy, to Matejko i jego współcześni mogli mieć i mieli wiedzę znacznie szerszą niż współcześni propagandyści typu pani Luby. Zadaniem Gorzkowskiego, Wacława Sobieskiego tego od mitu Zamoyskiego, Wojciechowskiego od mitu Bolesława Szczodrego, Łozińskiego od czarnej legendy polskiej szlachty i innych pismaków było sprowadzenie ciemnoty na przyszłe pokolenia, pogrzebanie faktycznej i kluczowej wiedzy. Ale zawsze znalazł ktoś taki jak Bukowski, Smoleński, czy choćby Matejko, albo mistrz nad mistrze św. Maksymilian. 

Super sprawa ten wykład we Wrocławiu. Postaraj się o jakieś nagranie. Trzeba je dopilnować. Mój wykład był niby nagrywany, ale nie mogłem potem dostać tego nagrania. Za leniwy byłem i zbyt nieśmiały. 

zaloguj się by móc komentować

betacool @Magazynier 19 lutego 2023 21:02
19 lutego 2023 22:10

Jeśli nie będzie wykładu to napiszę wszystko w notce. Wtedy porównaj to czego się dowiesz z tym co napisałeś w tym komentarzu. Nawet nie wiesz, że stoisz tuż przed rozwiązaniem.

zaloguj się by móc komentować

betacool @betacool 19 lutego 2023 22:10
19 lutego 2023 22:26

Tu połowa rozwiązania zagadki. Na resztę trzeba poczekać.

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @betacool 19 lutego 2023 22:26
19 lutego 2023 22:50

Cnota cierpliwości jest mi całkiem całkowicie obca. Ale poczekam. Na złotą SN też czekam.

Ale prawo jazdy już odzyskałem. Jak się wkurzę, przyjadę do ciebie. 

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @betacool 19 lutego 2023 22:26
19 lutego 2023 22:51

Tylko mi nie mów że to jest stary Zamoyski z Jasiem na ręku. 

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @betacool 19 lutego 2023 00:15
19 lutego 2023 22:58

Nie wiem jaki był plan. 

Maksymilian osiągnął to o co się modlił, a próbują to skryć.

Wyciąłem "oni".

 

zaloguj się by móc komentować

betacool @Magazynier 19 lutego 2023 22:51
19 lutego 2023 23:03

Nie to sekretarz Gorzkowski. Nawet dziecko go nie słucha.

zaloguj się by móc komentować

betacool @MarekBielany 19 lutego 2023 22:58
19 lutego 2023 23:11

Tak lepiej. Też się wahałem.

zaloguj się by móc komentować

MarekBielany @betacool 19 lutego 2023 23:11
19 lutego 2023 23:14

Taki początek tygodnia.

 

 

zaloguj się by móc komentować

Magazynier @betacool 19 lutego 2023 23:03
20 lutego 2023 14:53

No żesz! Mistrz Jan pozwolił sobie na nonszalancję. Tolerował zdajcę w swojej firmie. Ok, reszta w kolejnym twoim wpisie. Na usprawiedliwienie mistrza mam to, że lepszy rozpoznany zdrajca niż nierozpoznany. Jakoś może można nim manipulować. 

zaloguj się by móc komentować

betacool @betacool
20 lutego 2023 16:01

Gorzkowski jako sekretarz Matejki tworzył opisy do jego dzieł i objaśniał kto jest kim na obrazie, żeby publika mogła się w tym choć trochę połapać. Wypisywał o tych postaciach, to co sam mógł po różnych encyklopediach wynaleźć. Matejko mu w tym nie przeszkadzał. W Wernyhorze też go umieścił jako skrybę spisującego słowa wieszcza, ale jak się przyjrzeć to słabo to spisywanie szło.

zaloguj się by móc komentować

onyx @betacool 19 lutego 2023 13:47
21 lutego 2023 08:08

"Z kolei data zapisana na dokumencie – A.d. MDXXXIII, czyli rok 1533 – to czas zakończenia rozejmu z Wielkim Księstwem Moskiewskim. Również w tym roku zaobserwowano widoczną za oknem kometę C/1533/M1, która na obrazie  symbolizuje przyszłe zniszczenie Polski. Przy dacie dostrzec można napis Samogitia, czyli Żmudź, który może nawiązywać do nieudanej  mobilizacji pospolitego ruszenia, mającej miejsce właśnie na Żmudzi w 1533 r. To wydarzenie przyczyniło się do niepowodzenia kampanii wojennej, której celem było m.in. odzyskanie Smoleńska, rozpoczętej rok później przez Zygmunta Starego. Z tej perspektywy Matejko nie popełnił błędów, lecz zestawiając ze sobą różne fakty historyczne stworzył bardzo spójny w swojej wymowie obraz-symbol."

http://www.isztuka.edu.pl/i-sztuka/node/599

zaloguj się by móc komentować

betacool @onyx 21 lutego 2023 08:08
21 lutego 2023 10:53

Dzięki. Nie znałem tego tekstu. Bardzo ciekawi mnie to kiedy został opublikowany. Do dat moich amatorskich dociekań łatwo dotrzeć. Może i te da się jakoś umiescić na osi czasu. W pruskim numerze nawigatora jest wiele o tym co w owym czasie działo sięe na Żmudzi.

zaloguj się by móc komentować

betacool @betacool
21 lutego 2023 12:35

Pozwolę sobie wrzucić link do wykładu o błaznach, bowiem podczas wykładu we Wrocławiu ten temat też się przewinie w bardzo okrojonej formie. Wykład długi. Więc błazny tylko dla wytrwałych.

https://wnet.fm/2020/01/24/akademia-wnet-wojciech-lipski-betacool-w-labiryncie-sowich-zwierciadel-czy-mozna-dotrzec-do-prawdy-o-blaznie/

zaloguj się by móc komentować

BTWSelena @betacool 21 lutego 2023 10:53
21 lutego 2023 12:53

Chyba w 2018-2019 roku...Joanna Jaśkiewicz prowadzi blogi :

https://niezlasztuka.net/author/joanna-jaskiewicz/page/3/

Jest także na fejsbuku

https://www.facebook.com/wycinkiblog/

zaloguj się by móc komentować

onyx @betacool 21 lutego 2023 10:53
21 lutego 2023 17:32

Nie ma tam żadnej daty. W bibliografii jest link do jakiegoś tekstu, który ma dopisek (dostęp: 24.06.2019) ale w tym tekście nie ma nic ciekawego. Pruski numer wyszedł w 2020r. Na górze tekstu jest jakaś audiodeskrypcja do odsłuchania i tam jest nieco więcej informacji niż w samym tekście ale też żadne daty nie padają. Oczywiście treści z tego portalu jak i książki z Kliniki Języka są czytane i kolportowane ale nikt się do tego otwarcie nie przyzna bo G. Maciejewski jest obłożony swoistą cenzurą. Na szczęście wydawnictwo powoli się przebija tu i ówdzie drobnym drukiem. Np. na Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hipolit_Milewski

zaloguj się by móc komentować

betacool @betacool
21 lutego 2023 19:16

Mój tekst na SN jest jest z sierpnia 2019

http://betacool.szkolanawigatorow.pl/nadciaga-noc-komety-kto-przezyje-swoja-smierc,

Ciekawa koincydencja.

zaloguj się by móc komentować

agnieszka-slodkowska @betacool
22 lutego 2023 23:41

Plus. Jaka szoda, że nie będę mogła być na wykładzie... :(

zaloguj się by móc komentować

betacool @agnieszka-slodkowska 22 lutego 2023 23:41
23 lutego 2023 08:38

Mam nadzieję, że go objerzycie. Nawet jeśli tego głośno nie wypowiem, to on był przygotowany także dla Was. Odwiedź tę notkę (może z Hubertem?) jutro rano. Będą tu dwa różniące się szczegółami obrazy Matejki. Pobawcie się w ich interpretację. Takie samo ćwiczenie wykonamy we Wrocławiu podczas wykładu. Raz jeszcze dzięki i zapraszam na poranną kawę z ćwiczeniem znanym z dzieciństwa. Znajdź szczegóły, którymi różnią się dwa obrazki... Z tym, że tu będzie trochę trudniej. Czy te szczegóły mogą wpłynąć na interpretację obrazu.

zaloguj się by móc komentować

zaloguj się by móc komentować