-

betacool

Artykuły użytkownika

Kieszonkowe apokalipsy skarlałych twórców.

Kieszonkowe apokalipsy skarlałych twórców.

Johannes Avenarius - Adam i Ewa. Jagniątkowo - dom Hauptmanna.

 

     Dość długo rozmyślałem nad wspomnieniami Marty Hauptmann. Nurtowało mnie pytanie dlaczego ona wpadła w ten swój sentymentalno-uczuciowy kanał. I chyba już wiem. Ona po prostu nie wyczuła momentu, gdy zmieniły się reguły gry. Ona patrzyła swoimi nic nie rozumiejącymi oczami na świat, który wydawał jej się niemoralny i nienormalny, ale wszyscy w jej kręgu tylko wzruszali ramionami i wzdychali półsłówkiem „ach te kobiety…” mając pełną gębę pięknych słów, o nowym, wspaniałym świecie.


      Ona uznała to za normę. Uznała, bo za tą normą stanął autory ...

betacool
23 października 2017 18:05

16     822    11

Pewność ze znakiem plus.

makulektura.pl

Niedzielne cudka z Beta-ogródka

Pewność ze znakiem plus.

 

Większość wczorajszego dnia spędziłem w ogrodzie. Porządkując go, wsadzając cebule tulipanów, i robiąc ostatni przed zimą obchód z kosiarką, myślałem nad dzisiejszym tekstem. Wbrew tym wszystkim endorfinkom, które ponoć gdzieś tam sobie wesoło w środku mnie się gromadziły, myśli dotyczące dzisiejszego wpisu jakieś takie ciemne i dość złowrogie były.

Wieczorem większość z nich spisałem. Dziś rano byłem gotów zamknąć temat, który miał mówić o coraz żałośniejszych apokalipsach coraz bardziej karlejących pisarzy, ale jak wchłonąłem poranną dawkę niedzielnych nawigacyjnych azymutów, to powiedziałem basta. Rzuciłem ten tekst i zostawiłem na ...

betacool
22 października 2017 14:20

5     733    10

Artystyczne psucie dziewek, czyli terapia żony pisarza.

makulektura.pl

 

Makulektura nr 18

Artystyczne psucie dziewek, czyli terapia żony pisarza.

Marta Hauptmannn: Drogi mojego życia. Wspomnienia.

 

„Najważniejsze, to mieć rodzinę. Mieć żonę, która zaakceptuje wszystkie porąbane pomysły i będzie patrzyła do tego z podziwem. I to mam przede wszystkim obstawione. Reszta to są nałogi”.

                                                                    &nb ...

betacool
18 października 2017 18:36

11     804    16

Sztuka cięcia. O radykalnych ruchach w ogrodzie i bibliotece.

makulektura.pl

Niedzielne cudka z Beta-ogródka

 

Sztuka cięcia. O radykalnych ruchach w ogrodzie i bibliotece.

 

To chyba nie będzie zbyt odkrywcza myśl dotycząca ogrodów, ale to po prostu najprawdziwsza prawda, że przez pierwsze lata ogród zyskuje na wyglądzie, gdy się coś nowego w nim zasadzi. Po jakimś czasie natomiast, prezentuje się lepiej, gdy coś się z niego usunie, albo mocno przytnie.

Pierwsze poważne wycinki w moim ogrodzie miały miejsce dopiero trzy lata temu, czyli mniej więcej po dziesięciu latach od pierwszych nasadzeń.

Do tej pory zawsze udało się jakoś zagospodarować roślinę i przesadzać ją w inne miejsce. Jednak w pewnym momencie gabaryty roślin, po prostu to uniemożliwiły. Trzeba było podejmować radykalne decyzje ...

betacool
15 października 2017 14:23

16     623    6

O grzybkach znajdowanych w nieoczekiwanych miejscach i rzeczach małych zamieniających się w wielkie, czyli o tym co łączy cukinię i Ludwika Krzywickiego.

makulektura.pl

Niedzielne cudka z Beta-ogródka

O grzybkach znajdowanych w nieoczekiwanych miejscach i rzeczach małych zamieniających się w wielkie, czyli o tym co łączy cukinię i Ludwika Krzywickiego.

 

To będzie wpis o ogrodowych niespodziankach.

Każdy rok jakoś nimi obradza. Niektóre można zapisać na plus, inne wręcz przeciwnie.

W tym roku w naszym ogrodzie takich zdarzeń było kilka. Najpierw wiosną, całkiem duża już glicynia nie chciała wypuszczać ze zdrewniałych łodyg żadnych listków. Gdy nadszedł czas, że powinna już kwitnąć, ona nadal nie dawała oznak życia. Zacząłem wokół niej krążyć z sekatorem, zastanawiając się, czy ciąć i jak nisko. No i ona wtedy się namyśliła i zaczęła wypuszczać zielone pączki. Oczywiście nie zakwitła ...

betacool
8 października 2017 15:08

14     2927    8

Dywagacje na temat wybitnych umysłów.

Dziś jest trochę nietypowo, bo ten obrazek, który widzicie, to wcale nie jest okładka jednej z makulektur. Ot, spacerując po Krakowie ujrzałem wielki bilboard, reklamujący jakiś nowy bestseller i stwierdziłem, że warto podjąć kilka refleksji nad pytaniem, które na nim widnieje.
Ja nawet mam wrażenie, że nad tym pytaniem głowił się prawie cały Uniwersytet Naszego Wieku, o którym mogliśmy się dowiedzieć paru ciekawych rzeczy, ze wspomnień profesora Weitrauba. Tak, naukowcy owej akademii głowili się, czy społeczeństwa, które przeżyły rewolucję, a także dwie światowe wojny, są już gotowe, by przed tym pytaniem stanąć.


No i stwierdzili, że chyba jednak nie...


Jeśli wrócimy do wspomnień Weintauba, to musimy stwierdzić, że jego próby od ...

betacool
6 października 2017 15:21

4     3167    6

Uniwersytet Naszego Wieku

makulektura.pl

Makulektura nr 17

 

Uniwersytet Naszego Wieku.

 

Wiktor Weintraub: O współczesnych i o sobie.

 

Nie ma się co czarować. Nie znajdziemy w naszym nawigatorskim gronie powabnych osóbek, które datą urodzin nie zahaczyły o wiek XX. Dlatego, tytuł taki, a nie inny. To będzie opowieść o Uniwersytecie Naszego Wieku.

Ale zanim znajdziemy się w uniwersyteckich murach, najpierw odwiedzimy pewien londyński szpital. Jest przełom roku 1967 i 1968. Uczeń odwiedza swojego mistrza:

„Poznał mnie, ucieszył się, rozserdecznił, wypytywał o ludzi, w szczególności o najwybitniejszego ze swoich uczniów, Barycza. W pewnym momencie przeszedł obok nas posługacz szpitalny. „To Wyszyński” – szepn ...

betacool
4 października 2017 23:17

9     3328    9

Kwiatki w znaczeniach znaczków.

makulektura.pl

 

Niedzielne cudka z Beta-ogródka

Kwiatki w znaczeniach znaczków.

 

 

Tak sobie pomyślałem, że jak przyjdzie bardzo późna, bardzo brzydka jesień, albo jeszcze brzydsza zima, to nie będę przecież Was zanudzał fotkami z gołymi gałęziami, albo opowieściami jak wspaniale smakuje nalewka z czarnej porzeczki, bo takie gawędy wpędzą Was w nastrój mało niedzielny, bo przecież nie lubimy tu deprechy zmiksowanej z niezaspokojoną pożądliwością. Zwłaszcza w niedziele!

Pomyślałem, że muszę ten opisywany tu ogródek nieco rozszerzyć.

Temat w sumie sam mnie znowu wybrał i znowu za zaczarowanym pacnięciem leszczynowej różdżki.

Jakiś czas temu przeczytałem taki wpis Coryllusa:

 

https://cory ...

betacool
1 października 2017 17:25

6     3626    6

Pajęczyna - w pętli powinności i poniechań. Rzecz o drobiazgach odmieniających percepcję.

makulektura.pl

 

Niedzielne cudka z Beta-ogródka

Pajęczyna - w pętli powinności i poniechań.

Rzecz o drobiazgach odmieniających percepcję.

 

Pada i pada. Nawet się nie chce wyściubić nosa i zrobić jakieś zdjęcia. Jak wczoraj wyszedłem po włoszczyznę na zupę, to idąc po trawie, buty zapadające się w mokrej glinie (taka tu ziemia) wydawały odgłos jakby zasysał je jakiś monstrualny ślimak.

Przyniosłem i byłem szczęśliwy, że już nie muszę po nic iść. Nawet zwierzaki kombinują, żeby nie wychodzić i zrzucić swe fizjologiczne potrzeby w kuwecie, a nie na mokrej trawie.

A trawę posypałem nieopatrznie w sierpniu jakimś nawozowym granulatem (bo słabo rosła), więc rośnie na potęgę i za tydzień to chyba będę musiał wyjść z kosą.

Przydałoby się też po ...

betacool
24 września 2017 15:44

7     2352    11

O koniach na wagę złota, o końskich penisach na wagę i o tym, jak na złoto zrobić kogoś w konia.

 

makulektura.pl

Makulektura nr 16

 

O koniach na wagę złota, o końskich penisach na wagę i o tym, jak na złoto zrobić kogoś
w konia.

 

Boris Bażanow: Byłem sekretarzem Stalina.

 

Czytam ja sobie kolejne pożółkłe stronice i odkrywam, że i Lenin i Stalin i nawet Władysław Uziembło zgodnie twierdzą, że masakra w kopalni złota firmy Lena Goldfields, była iskrą, która mocno już sponiewieraną ideę rewolucji rozdmuchała na nowo.

Wspomina to tym także Bażanow. Był to gość, któremu rewolucja zapewniła cudownie szybki awans. Nie chodził on co prawda w czarnej pelerynie, ale był na tyle błyskotliwy i miał na tyle dobre pióro, że w ciągu dwóch lat (1921-1923) przeskoczył od skryby mniej ważnych sowieckich oficj ...

betacool
21 września 2017 10:26

3     4177    13

Wpływ rozwoju kolei na oprawę mordobicia, czyli jak rosyjska klasa robotniczo-chłopska rozładowywała napięcia.

makulektura.pl

Makulektura nr 15

Wpływ rozwoju kolei na oprawę mordobicia, czyli jak rosyjska klasa robotniczo-chłopska rozładowywała napięcia.

 

Wspomnienia pewnego socjalisty.

 

To miał być wpis dotyczący złota, ale życie dodaje pewne nieoczekiwane suplementy, które bardzo dobrze komponują się poprzednim wpisem („Masakra w kopalni złota”).

Magazynier dodał pod nim taki komentarz:

„No i jeszcze trzeba wymienić kolej transsyberyjską, o której tak świetnie napisała p. Rembikowska w rosyjskiej SN, a która mogła być decydującym posunięciem w budowie rosyjskiej cywilizacji przesądzającym o "gniewie bogów" i być może o relokacji rewolucji socjalno-militarnej z Niemiec do Rosji. Kolej transs ...

betacool
17 września 2017 19:20

16     4258    6

W chruśniakowym maliniaku. Rzecz o dysonansie poznawczo - lirycznym.

 

makulektura.pl

 

Niedzielne cudka z Beta-ogródka

W chruśniakowym maliniaku.

Rzecz o dysonansie poznawczo - lirycznym.

 

 

Pamiętacie pewien wiersz Leśmiana, który jakoś kojarzy się z tym tytułem? E, pewnie większość z Was już dawno zapomniała. Ja tak do końca nie zapomniałem, bo jego lektura była dla mnie swego rodzaju wstrząsem. Jako młody licealista miałem bowiem sporadyczne kontakty z realnym malinowym chruśniakiem.

To było coś naprawdę ohydnego. Straszny gąszcz zielonych pędów i zeschłych badyli powiązanych pędami powojów, albo innych występujących w Polsce lian, których istnienia nikt nawet nie podejrzewa, dopóki się w nie nie zaplącze. Masy paskudnych roślin, które przyczepiają ...

betacool
17 września 2017 11:24

23     2669    9

O wszechświecie, wierze i sile, która jest niewyczerpana.

makulektura.pl

 

Niedzielne cudka z Beta-ogródka